Primera División (nazywana jest również La Liga Santander od nazwy sponsora) – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Hiszpanii. Jest jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Liga została utworzona w 1929 i zarządza ją Liga de Fútbol Profesional (LFP), a wcześniej pieczę sprawowała Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF). Rywalizacja odbywa się cyklicznie (co sezon) i jest przeznaczona dla 20 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Zwycięzca ligi zostaje Mistrzem Hiszpanii, zaś najsłabsze drużyny są degradowane do Segunda División (II liga hiszpańska).

Rozgrywki piłkarskie o Mistrzostwo Hiszpanii odbywają się od 1929 roku. W przeszłości zmieniał się format rozgrywek. W 1929 została założona Primera División, rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 1929. Inną nazwą hiszpańskiej ligi jest La Liga. W sezonie 2008/2009 Primera División zmieniła nazwę na Liga BBVA, z uwagi na pozyskanie sponsora – banku BBVA. W 2016 skończyła się umowa banku BBVA z LFP, co spowodowało poszukiwania nowego sponsora. Nowym sponsorem został bank Santander. Spowodowało to, że liga otrzymała nazwę La Liga Santander.

Obecny kształt ligi obowiązuje od sezonu 1929. Po przerwie spowodowanej toczącą się wojną w latach 1936–1939, w sezonie 1939/1940 reaktywowano obecną formułę rozgrywek.

Zmagania ligowe składają się z 38 kolejek, które rozgrywane są pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze. Raz jest gospodarzem, drugim razem gościem. Od sezonu 1997/1998 w lidze gra 20 drużyn. W przeszłości liczba zespołów zmieniał się i wynosiła od 10 do 22. Zespół za zwycięstwo otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1993/1994 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę

Uplasowanie się na pierwszym miejscu w lidze na koniec sezonu oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Hiszpanii w piłce nożnej. Mistrz Hiszpanii, podobnie jak zespoły z drugiego i trzeciego miejsca otrzymują prawo gry w Lidze Mistrzów UEFA. Miejsce czwarte zdobywa prawo uczestniczenia w fazie Play-off Ligi Mistrzów. Piąta oraz szósta drużyna premiowane są możliwością gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Króla startuje w fazie grupowej Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie miejsce w pierwszej czwórce – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również siódma drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc w tabeli skutkuje spadkiem drużyn do Segunda División. Trzeci zespół od końca, po zakończeniu rozgrywek rozgrywa mecze barażowe z trzecim zespołem Segunda División o pozostanie w lidze.

Wywalczenie tej samej liczby punktów przez zespoły skutkuje kolejnymi warunkami przy szeregowaniu zespołów. Najpierw decyduje wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnica bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą ilością goli zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

W Primera División każdy zespół może zgłosić do rozgrywek maksymalnie trzech graczy spoza Unii Europejskiej. Jednak obcokrajowcem w lidze hiszpańskiej nie jest gracz będący obywatelem kraju członka bądź sygnatariusza Unii Europejskiej i Układu z Kotonu.