Pojemność: 40 000
Inauguracja: 13.08.1993 (Real Sociedad San Sebastian - Real Madryt)
Renowacje: 2017-2019
Czas budowy: 09.2002-05.06.2009
Koszt: 55,9 mln € (2017-2019)
Projekt: Izaskun Larzabal (2017-2019)
Wykonawca: Moyua, Altuna-Uria \
Adres: Paseo de Anoeta 1, E-20014 San Sebastian
Estadio Anoeta zlokalizowany jest w dzielnicy Amara i jest następcą Campo de Fútbol Municipal de Atocha wybudowanego w 1913 roku. Po 80 latach mieszkańcy San Sebastian mogli się cieszyć z nowego obiektu wybudowanego dla klubu z miasta. Pierwszym wydarzeniem jakie obsłużył stadion były zawody lekkoatletyczne w lipcu 1993. Natomiast w pierwszej połowie sierpnia doszło do spotkania między Realem Sociedad a Realem Madryt.
Na stadionie po za gospodarzem obiektu grywają również francuskie zespoły rugby, dla których hiszpański obiekt jest najbliższym stadionem spełniającym określone wymogi. Obiekt długo był znany z tego w Europie że wyróżniał się swoim kształtem. Trybuny były w owalnym kształcie. Mają zmienną wysokość i dwa lub trzy poziomy – zależnie od sektora obiektu. Z uwagi na okalającą murawę bieżnię lekkoatletyczną atmosfera na obiekcie była specyficzna. Krytyka wynikała z oddalenia widowni nawet o 40 metrów od boiska (za bramkami).
Plany przebudowy obiektu pojawił się już w 2004 roku, gdy powstała wizja Gipuzkoareny – stadionu o pojemności 40 tys widzów w piłkarskim układzie. Do obiektu miały przylegać hotel, biura i sklepy. Plan jednak nie doczekał realizacji. Jednak w 2015 udało się wprowadzić w życie inną koncepcję. W kwestii finansowej to klub miał opłacić zdecydowaną większość prac, ale niewielki udział miały w tym środki samorządowe.
W chwili startu prac w 2017 roku inwestycję wyceniono na 47 mln euro, z których klub miał pokryć 33 mln euro. Umowa na budowę nie uwzględniała jednak wszystkich elementów, dlatego finalnie budżet przekroczył 50 mln euro.
Projekt przedłożony przez znaną baskijską architekt Izaskun Larzabal miał na celu pozostawienie możliwie dużo ze starej konstrukcji i jednocześnie przemianować Anoetę w piłkarski obiekt z dobrymi warunkami oglądania meczów. Podjęto decyzję, że tylko górny poziom dwóch trybun wzdłuż boiska zostanie zachowany – wraz z zadaszeniem. Reszta obiektu miała być doprojektowana od nowa.
Najważniejszym zadaniem było dostosowanie geometrii widowni do boiska piłkarskiego bez bieżni. Jednocześnie starano się nie zmieniać wysokości pozostawionych trybun. W rezultacie boisko zostało obniżone o 1,5 metra, natomiast trybuny za bramkami postawiono od nowa. Dolny sektor trybun wzdłuż boiska przesunięto o ok. 16 metrów. Finalnie za bramkami widzowie znajdują się w odległości o 8,5 m od placu gry, a na dłuższych trybunach – o ok. 10 m.
Przy rozbudowie zwiększono maksymalną możliwą frekwencje na stadionie z 32 tysięcy miejsc do ok. 39,5 tys. osób. Pierwotne plany wskazywały, że uda się postawić na stadionie 42,3 tys. krzesełek, jednak w związku ze zmianą układu ilość ta zaostała zmniejszona. W projekcie dokonano optymalizacji miejsc premium.
na co najmniej 10 metrów i umieszczone na 25-metrowych kolumnach umieszczonych wokół stadionu.
By możliwie ujednolicić stary i nowy dach, połączono poszycie z blachy z przezroczystym ETFE nad pierwszymi rzędami (5800m2). ETFE jest również wykorzystane jako nowy materiał kryjący fasady stadionu, będące przedłużeniem
Mimo wielu aspektów w projekcie okres przebudowy był bardzo krótki. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Anoeta była cały czas wykorzystywana na mecze piłkarskie. Wszystkie prace udało się wykonać w nieco ponad 2 lata, począwszy od usuwania starych klatek schodowych na stadionie w maju 2017 a na organizacji pierwszego meczu z kompletem nowych krzesełek we wrześniu 2019 kończąc.
Jeżeli chodzi o chronologie budowy trybun to: południowa trybuna została wybudowana w sezonie 2017/18 a północna podczas sezonu 2018/19. Najbardziej gorącym okresem było lato 2018, gdy przebudowywane były trybuny wzdłuż boiska, obniżono i wymieniono murawę.
Wraz z ponownym otwarciem stadionu Anoeta otrzymała zupełnie nową nazwę. Od 2019 do 2025 obiekt będzie nosił nazwę Reale Arena. Umowa sponsorska jest warta ok. 6 mln euro.