Pojemność: 99 354
400 (Miejsca dla VIP-ów), 1000 (Miejsca klasy biznes), 282 (Miejsca dla prasy)
Oświetlenie: 1770 lux
Inauguracja: 24.09.1957 (FC Barcelona – Reprezentacja Warszawy, 4–2)
Czas budowy: 1954–1957
Renowacje: 1980–1982, 1993–1994, 1998
Projekt: Francesc Mitjans Miró, Josep Soteras Mauri, współpraca Lorenzo García Barbón
Adres: Avinguda Aristides Maillol, s/n, 08028, Barcelona
Pierwsze areny meczów FC Barcelony.
Pierwszą areną meczów FC Barcelony założonej pod koniec 1899 było boisko wewnątrz toru kolarskiego Bonanova. Kolejnym miejscem drużyny było boisko przy hotelu Casanovas, później zespół występował na Camp de la carretera d'Horta i na Camp del carrer Muntaner. Na tych obiektach drużyna nie zagościła jednak na dłuższy okres czasu.
W 1909 otwarto Camp del carrer Indústria będąca pierwszym stadionem, którego właścicielem był klub FC Barcelona. Występując na tym obiekcie klub zdobywał pierwsze w swoim dorobku triumfy w Pucharze Króla i wygrywał liczne mistrzostwa Katalonii, a kibiców zespołu zaczęto określać „Culés” (od wyrazu culo oznaczającego tyłek). Kibice wypełniając stadion, zajmowali również miejsca na szczycie okalającego go muru. Przechodniom po zewnętrznej stronie murku ukazywał się rząd pośladków. Obiekt ten wyróżniał się na tle innych tym, że posiadał również pierwsze w kraju stadionowe oświetlenie.
W 1922 otwarto nowy stadion FC Barcelony, Camp de Les Corts. W 1929 klub przystąpił do rozgrywek Primera División. W pierwszym sezonie zanotował triumf w tych rozgrywkach. Podczas gry na Camp de Les Corts drużyna sześciokrotnie zdobywała mistrzostwo Hiszpanii. W początkowej fazie stadion mieścił 25 000 kibiców. Pod koniec jego istnienia miejsc było już 60 000. Mimo tego było to dla FC Barcelony zbyt mało, a rozwiązanie jakie wdrożono to budowa nowego, jeszcze większego stadionu.
Jak powstało Camp Nou?
Klub zakupił teren pod nowy, siódmy już stadion, w odległości ponad 1 km na zachód od Camp de Les Corts. 28 marca 1954 spod starego obiektu w kierunku terenu nowej areny ruszyła uroczysta procesja. Miało wówczas miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego stadionu. Głównymi architektami stadionu byli Francesc Mitjans Miró (kuzyn ówczesnego prezydenta klubu, Francesca Miró-Sansa) i Josep Soteras Mauri, we współpracy z Lorenzo Garcíą Barbónem.
11 lipca 1955 miało miejsce zawarcie kontraktu na budowę z głównym wykonawcą czyli firmą Ingar SA. Kwota kontraktu opiewała na kwotę 66,62 mln pesetas. Firma podjęła zobowiązanie na budowę obiektu w ciągu 18 miesięcy. Fundusze na realizacje kontraktu miały pochodzić głównie od członków klubu. Wykupili oni obligacje i karnety na okres aż do 5 lat. Koszty budowy obiektu znacznie przekroczyły jednak pierwotnie zakładany budżet. Ostateczna kwota kosztów dobiła do 288 mln pesetas. FC Barcelona uregulowała płatności ale została poważnie zadłużona. Kryzys w klubie udało się zażegnać dopiero po sprzedaży poprzedniego stadionu.
Jak wyglądało nowo otwarte Camp Nou?
Boisko obiektu umieszczono 8 m poniżej poziomu gruntu. Było otoczone ze wszystkich stron jednolitymi, delikatnie wyprofilowanymi w dwóch poziomach, trybunami. Druga kondygnacja oparta była na żelbetowym szkielecie. Była ona znacznie bardziej rozbudowana od dolnego poziomu. Od strony zachodniej nadbudowano również trzeci, wąski rząd trybun i postawiono dach. Zadaszenie przykrywało wszystkie kondygnacje zachodnich trybun. Pojemność obiektu pierwotnie wynosiła nieco ponad 93 000 widzów. Na etapie projektowania przewidziano także ewentualną możliwość rozbudowy stadionu do pojemności na 150 000 widzów.
Jak wyglądał mecz otwarcia Camp Nou w 1957?
Otwarcie nowego stadionu miało miejsce 24 września 1957 mimo trwania prac finalizujących budowę obiektu. Wówczas pojawia się polski akcent w historii Camp Nou. Mianowicie na inaugurację zaproszono Legię Warszawa, ale PZPN do Barcelony wydelegował drużynę złożoną z zawodników z całej Polski. Polska ekipa zagrała pod szyldem reprezentacji Warszawy. Goście wystąpili z herbem Syrenki na koszulkach. Mecz otwarcia, w obecności 90-tysięcznej publiczności, gospodarze wygrali 4:2.
Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Camp Nou?
W nazwie nowego obiektu brzmiała pospolicie czyli Estadi del FC Barcelona (pol. stadion FC Barcelony). Nazwa została zaakceptowana w klubowym referendum w 1965. Kibice w uproszczeniu posługiwali się częściej jednak nazwą Camp Nou (nowy stadion). W sezonie 2000/01 wśród klubowiczów przeprowadzono kolejne głosowanie i tym razem to Camp Nou zostało oficjalną nazwą obiektu.
Jak rozbudowywano stadion Dumy Katolonii?
W nowo wybudowanym obiekcie długo nie dokonywano zbyt wielu zmian i modernizacji. Warto jednak wspomnieć o instalacji sztucznego oświetlenia (inauguracja 23 września 1959) i montażu elektronicznej tablicy wyników w 1976.
Hiszpania jako organizator finałów piłkarskich mistrzostw świata w 1982, zleciła w latach 1980–1982, kosztem 1,298 mld pesetas, rozbudowę obiektu o trzecie piętro trybun. Zmian nie wymagała jedynie trybuna zachodnia.
Wraz z budową trzeciego piętra zostały zamontowane także dwie nowe, szerokie tablice świetlne, które postawiono na szczytach trybun za bramkami. Rozbudowa obiektu była nawiązaniem do oryginalnego planu z 1957, ale pojemność nie zwiększyła się do 150 000 widzów, jak wówczas przewidywano ale do 120 000, w związku z instalację większej liczby miejsc siedzących. Rozbudowa spowodowała pojawienie się także strefy VIP i lóż prasowych.
Znacząca modernizacja miała miejsce w latach 1993–1994, kiedy przebudowano dolny pierścień trybun, zlikwidowano rów oddzielający boisko od trybun, a płytę boiska została obniżona o 2,5 m. Likwidacji uległy miejsca stojące. W 1998 Camp Nou wyposażono w nowe oświetlenie i system nagłośnienia, a także wybudowano
parking podziemny pod trybuną główną. W związku z nowymi regulacjami, pod koniec lat 90. pojemność obiektu spadła nieco poniżej 100 000 widzów. Od sezonu 2016/17 boisko stadionu Camp Nou wyposażone jest w hybrydową murawę.
W latach 2006–2009 miała miejsce największa na świecie wymiana krzesełek. Pojemność stadionu wynosi obecnie 99 354 widzów, co sytuuje obiekt na szczycie wśród największych stadionów w Europie i jednym z największych na świecie. Krzesełka, które są na stadionie są w barwach klubu. Ponadto na trybunie zachodniej krzesełka układają się w napis „FC Barcelona”, a po przeciwnej stronie zawarte jest motto klubu – „Més que un club” („Więcej niż klub”). Maksymalna wysokość obiektu to 48 m, zajmuje on powierzchnię 55 tys. m². W skład kompleksu wchodzą m.in. biura, pomieszczenia prasowe, studia telewizyjne, centrum medyczne, a nawet kaplica.
Gdzie położony jest stadion Camp Nou?
Camp Nou zlokalizowany jest w gęstej zabudowie miejskiej. Na terenie obiektu, jak i w jego pobliżu, dostępne są parkingi, jednak możliwości parkowania w dniu meczowym są dość ograniczone. Stadion jest dobrze z komunikowany za pomocą komunikacji publicznej, w jego pobliżu są np. stacje metra.
Co znajduje się w otoczeniu stadionu FC Barcelony?
W 1971 w niedalekiej odległości od stadionu miało miejsce oddanie do użytku klubowej hali sportowej oraz udostępniono kryte lodowisko. W 1982 w pobliżu hali otwarto mniejszy stadion na ponad 15 000 widzów, na którym grały np. rezerwy FC Barcelony. W latach 2019-2020 został on rozebrany. Zrobiono wówczas miejsce dla nowej hali FC Barcelony (następcą stadiony drugiej drużyny został Estadi Johan Cruyff). Od 1984 funkcjonuje także muzeum klubowe. Zlokalizowane jest pomiędzy stadionem, a halą.
Popularność obiektu.
Publiczność licznie zasiada na obiekcie FC Barcelony. Frekwencja należy do najwyższych w Europie (przykładowo, od 2004 do 2019 roku średnia liczba widzów na mecz w danym sezonie tylko raz spadła poniżej 70 000). FC Barcelona jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie. Duży udział w zwiększaniu frekwencji mają turyści, których udział szacuje się nawet na około 10 000 na mecz. Barcelona jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. Zwiedzanie stadionu mieści się w przyjętym kanonie atrakcji w samej Barcelonie. Jest możliwość wejścia na teren stadionu również w inne dni niż dni rozgrywania meczu. Klubowe muzeum, które jest jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów w Katalonii stanowi integralną część wizyty na Camp Nou dla odwiedzających.
Jakie wydarzenia miały miejsce na stadionie Camp Nou?
Legendarny obiekt był świadkiem licznych sukcesów FC Barcelony. Jednak reprezentacja Hiszpanii gościła na nim zaledwie kilka razy rozgrywając mecze. Wynika to ze względów politycznych i poczucia odrębności Katalończyków. Na obiekcie swoje mecze rozgrywa reprezentacja Katalonii, która nie jest członkiem FIFA.
W Hiszpanii w roku 1964 rozgrywano turniej finałowy drugiej edycji Pucharu Narodów Europejskich (późniejsze Mistrzostwa Europy). Turniej został rozegrany na Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie oraz włąśnie na Camp Nou. W Barcelonie rozegrano jeden z półfinałów oraz mecz o 3. miejsce. W 1982 Camp Nou ponownie gościło drużyny w ramach międzynarodowego turnieju. Na Camp Nou rozegrano mecz inauguracyjny turniej, a ponadto trzy spotkania II fazy grupowej i półfinał, w którym Włochy zwyciężyły z Polską 2:0.
W 1992 miały miejsce Igrzyska Olimpijskie a Barcelona była ich gospodarzem. Olimpijskich. Dla Camp Nou przypadła rola jednej z aren olimpijskiego turnieju piłkarskiego. Właśnie na tym obiekcie rozegrano trzy mecze fazy grupowej, dwa ćwierćfinały, jeden półfinał, mecz o brązowy medal oraz finał, w którym drużyna olimpijska Hiszpanii wygrała z Polską 3:2.
W 1989 na Camp Nou rozegrano finał Pucharu Europy (Steaua Bukareszt – AC Milan 0:4). W 1999 rozegrano finał Ligi Mistrzów (Manchester United – Bayern Monachium 2:1). Na Camp Nou rozegrano także mecze finałowe Pucharu Zdobywców Pucharów (1972, 1982), a także spotkania finałowych dwumeczów o Superpuchar Europy, czy finały Pucharu Króla.
Na Camp Nou odbywały się również znaczące imprezy z gatunku pozasportowego. Na płycie boiska odbywały się m.in. koncerty światowej sławy wykonawców, np. Julio Iglesiasa, Michaela Jacksona, The Rolling Stones, Bruce’a Springsteena czy U2. 7 listopada 1982, podczas swej podróży apostolskiej do Hiszpanii, w obecności 120 000 osób na stadionie mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II. Prezydent FC Barcelony przyznał papieżowi wówczas kartę członka klubu (socio) numer 108 000.
Camp Nou a sponsor
FC Barcelona była klubem, który przez długi czas odmawiał propozycjom zamieszczenia reklam na koszulkach piłkarzy. Dopiero od sezonu 2006/07 pojawiło się tam jedynie logo UNICEF-u, które w 2011 zastąpiło logo Qatar Foundation. Pierwsze komercyjne logo na koszulkach piłkarzy pojawiło się w 2013. Wówczas dodano logo Qatar Airways. Podobnie wyglądało to we włączeniu w nazwe stadiony nazwy sponsora. Problemy z płynnością finansową klubu i konkretna oferta sponsorska sprawiły jednak, że 15 marca 2022 podpisano czteroletnią umowę z serwisem streamingowym Spotify. Jednym z postanowień umowy było zmienienie nazwy stadionu na Spotify Camp Nou. Nowa nazwa obowiązuje od lipca 2022.
Przyszłość Camp Nou
Na początku XXI wieku rozpoczęto planowanie kolejnej rozbudowy stadionu jednak z różnych powodów wielokrotnie rezygnowano z tych planów. Finalnie przebudowa stadionu ma zostać zrealizowana w latach 2023–2025.Warto uzupełnić, że stadion jest wymieniany jako część potencjalnej kandydatury Hiszpanii i Portugalii do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030.