Pojemność: 23 516
Inauguracja: 02.10.2021 (CA Osasuna - Rayo Vallecano, 1-0)
Czas budowy: 06.2019 - 03.2021
Koszt: 23,3 mln euro
Renowacje: 1984, 2003–2012
Wykonawca: VDR, GABYL, Daplast
Projekt: OFS Architects
Adres: C. del Sadar, s/n, 31006 Pamplona, Navarra, Hiszpania
Stadion jest położony w południowej części miasta, w oddaleniu o 2,5 kilometra od centrum i 4 kilometry od przebiegającej stacji kolejowej. Nazwa obiektu swoją genezę zawdzięcza od rzeki Rio Sadar, która przepływa tuż obok. W bliskim sąsiedztwie położona jest hala widowiskowo-sportowa Navarra Arena. W bliskim sąsiedztwie znajduje się obwodnica Pampeluny, a dojazd do lotniska trwa od 5-15 minut.
Stadion jest następcą obiektu o tej samej nazwie, który użytkowała Osasuna od 1967 roku. W związku z tym, że stadion przestał spełniać wymogi La Liga, w 2018 roku klub podjął decyzję o podjęciu prac mających na celu przebudowę.
W celu postawienia nowego obiektu klub zaciągnął pożyczkę zabezpieczoną gwarancjami władz prowincji Nawarra. Początkowy budżet w wyniku nowych kalkulacji urósł do 23,3 mln euro. Wynikało to ze zmian w projekcie związanych z dachem, uwzględniono również przygotowanie dodatkowych powierzchni komercyjnych na wynajem. Koszt urosły w związku z postawieniem nowych krzesełek (pierwsze plany zakładały wykorzystanie starych).
Projekt na nowy stadion został wybrany przez kibiców Osasuny. Jest to wydarzenie bezprecedensowe w historii w przypadku profesjonalnego klubu piłkarskiego. W głosowaniu zwyciężył projekt “Muro Rojo” (czerwona ściana), autorstwa OFS Architects.
Pierwsza faza przebudowy stadionu Osasuny rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i w pracach starano się głównie o poprawę zaplecza stadionu. W trakcie II fazy, która ruszyła w październiku tego samego roku, okazało się, że potrzebne są modyfikacje w projekcie. Przede wszystkim skoncentrowano się na wybudowaniu nowego dachu nad wszystkimi trybunami.
W związku z tym budżet inwestycji zwiększył się przy jednoczesnym podniesieniu walorów architektonicznych. Stadion jest w kształcie prostokąta z ostrymi krawędziami. Dach tworzy gigantyczny czerwony pierścień.
Kolor z którym kojarzona jest Osasuna jest na stadionie wszędzie eksponowany. W kolorze czerwonym są krzesełka (tylko w kolorze niebieskim jest napis “CA OSASUNA”), na czerwono wymalowany jest tunel, gdzie spotykają się drużyny przed wyjściem na murawę. Podczas meczów odbywających się po zmroku czerwoną barwę ma także podświetlenie zewnętrznej elewacji.
Trzy trybuny stadionu uzyskały kolejny poziom, a pod konstrukcją dachu zamontowano ekrany. Nowe wyświetlacze na stadionie pod względem wielkości wśród drużyn z La Liga ustępują tylko tym zamontowanym na obiekcie Levante.
W ramach przeprowadzonych modernizacji w trybunie głównej powstała nowa loża prezydencka i loże biznesowe. Na pierwszym piętrze wybudowano biura dla pracowników klubu. Ponadto powstała sala konferencyjna i przestrzeń dla mediów. Strefa VIP może teraz pomieścić ponad 1 300 osób.
Z kolei dolny poziom południowej trybuny składa się z nieco ponad 1 200 metalowych siedzisk. Po złożeniu zajmują mało przestrzeni i umożliwiają na prowadzenie wygodnego dopingu na stojąco. To prezent dla najbardziej zagorzałych fanów Osasuny.
Ponadto na każdym poziomie trybun znalazły się toalety. Na drugim piętrze w każdym z czterech narożników postawiono strefy gastronomiczne. Fani mają do dyspozycji w sumie 8 barów. Stadion posiada także trzy nowe sektory dla kibiców ze stopniem niepełnosprawności z dostępem do wind.
Wykonane prace z pewnością cieszą również piłkarzy Osasuny. Zyskali nową, większą szatnię, z której po schodach mogą przejść do pokoju przygotowanego z myślą o przeprowadzaniu rozgrzewki.