Pojemność: 29 900
Inauguracja: 30.12.1928 (Celta de Vigo – Unión de Irún, 7–0)
Czas budowy: 1925–1928
Renowacje: 1946, 1969–1971, 1981–1982, 2015–?
Adres: Avenida de Balaídos, s/n – 36210 Vigo
W 1924 Celta Vigo dostała informacje o konieczności wyprowadzki w niedalekiej przyszłości z dotychczas użytkowanego stadionu Campo de Coia, w związku z budową nowej linii tramwajowej, która miała przebiegać na terenie obiektu. Nowy teren został zakupiony za ok. 50 000 pesetas w odległości około dwóch kilometrów od dotychczasowego stadionu, przy rzece Río Lagares. Teren był wówczas jeszcze mało zurbanizowany.
W celu budowy nowego stadionu powołano spółke Stadium de Balaídos S.A., która miała za zadanie kierować pracami. Projekt nowego stadionu na 22 000 widzów, wraz z bieżnią wokół boiska, przygotował ceniony lokalny architekt, Jenaro de la Fuente. Ograniczenia finansowe w budżecie (1 milion pesetas), wymusiły jednak spore zmiany w projekcie.
Pierwsze plany przewidywały ukończenie budowy stadionu pod koniec 1926, jednak otwarcie nastąpiło dopiero 30 grudnia 1928. W spotkaniu inauguracyjnym na obiecie Celta Vigo zwyciężyła w meczu towarzyskim Real Unión de Irún 7:0. Spółka Stadium de Balaídos S.A. była odpowiedzialna za utrzymanie obiektu ale też pobierała część zysków ze sprzedaży biletów czy z klubowych opłat członkowskich.
W 1946 miasto w ramach zawartej umowy stało się właścicielem obiektu. Przebudowie uległy trybuny po stronie zachodniej, południowej i wschodniej. W 1969 w ramach modernizacji zainstalowano sztuczne oświetlenie, rozpoczęła się także kolejna przebudowa trybun trwająca do 1971. W rezultacie powstały nowe trybuny po stronie zachodniej, północnej i wschodniej.
Nowa wschodnia trybuna była niższa od pozostałych dwóch i posiadała tylko jedno piętro. Natomiast widownia na dwóch kolejnych trybunach podzielona była na dwie kondygnacje. Wszystkie nowe trybuny zostały zadaszone nietypowym, betonowym dachem. Trybuny za bramkami były wygięte w swoim kształcie tworząc łuk, dzięki czemu na stadionie wciąż mieściła się bieżnia lekkoatletyczna.
Z uwagi na fakt organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982, których Vigo było jednym z gospodarzy, została wybudowana nowa trybuna południowa. Stara trybuna została wysadzona w 1981 roku. Nową ukończono przed rozpoczęciem turnieju. Trybuna główna, która była przykryta metalowym zadaszeniem, zdecydowanie przewyższała wysokością na stadionie.
W celu uzyskania więcej miejsca rzeczkę, która płynęła w pobliżu poprowadzono korytem pod nową trybuną. Cała konstrukcja przybrała charakterystyczny kształt, z rozległą dolną częścią, zwężającą się wyraźnie ku górze. Po powstaniu nowej trybuny głównej pojemność areny wynosiła 33 000 widzów, z czego 30 000 to miejsca siedzące.
Modernizacja mająca na celu usunięcie ostatnich miejsc stojące na stadionie miała miejsce w 1996. Drewniane ławki zostały też zastąpione plastikowymi krzesełkami. Kolejne prace na obiekcie przeprowadzono w celu przystosowania do standardów Ligi Mistrzów, w której Celta Vigo występowała w sezonie 2003/04.
Stadion zlokalizowany w Vigo był elementem składowym kandydatury złożonej przez Portugalie i Hiszpanie w ramach organizacji mistrzostw świata w 2018. W razie wygrania konkursu na goszczenie imprezy planowano przebudowę obiektu.
W 2014 powstały plany przebudowy obiektu. W ramach tego pomysłu stadion miał zyskać bardziej prostokątny, typowo piłkarski układ. Nowe trybuny, które miały powstać za bramkami miały być zlokalizowane bliżej boiska. Bieżnia lekkoatletyczna miała zostać usunięta. Częściowo przebudowana miała zostać także trybuna wzdłuż boiska, a cały obiekt miał zyskać spójną formę. W wykonaniu miała dominować charakterystyczna niebieska elewację, wykonaną z pofalowanych, aluminiowych pasów o szerokości 3 m. W ten sposób chciano nawiązać do fal oceanu.
Od początku swego istnienia stadion jest miejscem meczów domowych Celty Vigo. Poza regularnymi meczami tej drużyny na obiekcie okazyjnie grywała także reprezentacja Hiszpanii czy nieoficjalna reprezentacja Galicji. W 1982 na stadionie odbyły się trzy mecze fazy grupowej piłkarskich mistrzostw świata. Obiekt gościł również inne wydarzenia sportowe i pozasportowe, w tym koncerty znanych artystów m.in. Madonny, Dire Straits czy The Rolling Stones. Stadion brany jest pod uwagę jako część potencjalnej kandydatury Hiszpanii i Portugalii przy organizacji Mistrzostw Świata w 2030.
Ciekawostką jest, że pod trybuną główną poprowadzono koryto przepływającej obok rzeczki Río Lagares. Od 2018 obiekt posiada sponsora tytularnego, którym jest Abanca.